Tallinna lauluväljak 2009. aasta laulupeo ajal. Teet Malsroos

Ühel päeval ilmus Alar Kotli, häbelik naeratus näol, minu juurde tehnikaülikooli, kaenla all mingi pakk. Sealt harutas ta välja 30-40 cm pikkuse papist, paberist ja niitidest tehtud laululava mudeli. Ta seletas, et oli saanud Tallinna uue laululava projekti konkursil esimese auhinna ja nüüd on Ministrite Nõukogu otsustanud ehitada laululava tema projekti järgi. Ta küsis minult, et kas see asi on üldse tehniliselt teostatav. Vastasin, et ma ei tea. Selleks ajaks oli ripp-katuseid kasutatud maailmas siin ja seal juba paljude aastate jooksul, kuid need kõik olid kogu perimeetri ulatuses varustatud raskete raudbetoonist ääreliikmetega, mis omakorda toetusid seintele või postidele. Ja nüüd järsku – üks rippkatuse pikiserv, nn. esikaar avaga peaaegu 80 m, ripub vabalt õhus, ja vaata, et vajab õieti ise tuge. Ma võtsin siiski mõne nädala mõtlemisaega.

Heinrich Laul.  ‘Tallinna laululavast ja arhitekt Alar Kotlist”. Sirp ja Vasar, 29.06.1984.

Mudeli katsetamine

Laululava konstruktiivse mudeli katsetamine TPI ehituskonstruktsioonide kateedris, 1959.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tallinna laululava kõlaekraani põhimõtteline konstruktsioon lahendati mudelkatsetega professor Laulu juhendamisel Tallinna Tehnikaülikooli ehituskonstruktsioonide kateedris. Mudel ehitati originaalile ettenähtud materjalidest mõõdus 1 : 25. Mudeli katsetus aitas määrata ja täpsustada kaarte ning trosside sisejõudusid. Samuti sai selgitada konstruktsiooni stabiilsust, deformatsioonide ja pingestamise küsimusi. Mudelit kasutati pärast kaablivõrgu katmist puitlaudisega ka ekraani akustiliste omaduste hindamisel.

Mudel leiti 2010. aasta kevad-suvel TTÜ endisest materjalilaborist Koplis, kuhu see oli unustatud pea viiekümneks aastaks. Samal aastal puhastas Eesti Kunstiakadeemia restaureerimisteaduskond ekraan-katuse paberkatte, fikseeris rebendid ja tegi akvarellvärvidega lokaalsed toneeringud. Mudel oli saanud küll esmase puhastuse, kuid vajas endiselt restaureerimist. 2011. aastal viidi mudel ennistuskoja Kanut spetsialistide kätte.

enne… (2010)

… pärast (2011)

Restaureerimistööd Kanutis, 2011.

 

 

 

 

 

 

 

 

2014. aastal avas naiskond TTÜ muuseumi esimese püsinäituse TTÜ ehitusteaduskonna fuajees “Tallinna laululava kõlaekraani mudel”. Paberi rabeduse ning museaali hinnalisuse tõttu, lasti mudelile ehitada spetsiaalne niiskust kontrolliv klaasvitriin.

Tallinna laululava kõlaekraani mudel vitriinis

Ekspositsiooni avamine 10.12.2014